ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

איך להתייחס לסיפורי אנשים שחזרו מעולם האמת?

ע"י: הרב יובל שרלו

איך להתייחס לסיפורי אנשים שחזרו מעולם האמת? יש בזה אמת, זה שטויות? על כך בתשובה הבאה

שאלה:

לרב שרלו שלום וכט"ס
יתכן שזו "שאלת קיטבג" אולם תורה היא וללמוד אני צריך. כיצד יש להתייחס לסיפורים על אנשים שחזרו מעולם האמת?
ברור שאת בנים האמונה שלנו איננו בונים על זה. אולם, התאורים שלהם "חיים" , ונראים אמיתתים, על בית דין של מעלה, על אנשים שהם הכירו בעולםהזה .
האם להאמין? איך היחס צריך להיות לזה?
כל טוב

 

תשובה:

שלום וברכה
אני לא יכול לומר כיצד יש להתייחס. אני יכול לומר כיצד אני מתייחס לסיפורים אלה.
אני מתייחס אליהם בדיוק כפי שהם - סיפורים של אנשים שמספרים שהם חזרו מעולם האמת. לא פחות. לא יותר. סיפורים של אנשים המספרים מה עבר עליהם, מה הם חשו, מה הם ראו וכיצד הם התקבלו.
הם מספרים. אני מתייחס לזה כאל סיפור. טוב יותר, טוב פחות - אבל סיפור. סיפור בלבד.
אין לזה לגבי שום משמעות אונטולוגית. אני לא רואה בכך שום דבר המעיד על קיום כלשהו של בית דין של מעלה בדרך שהם מספרים, או על כל עניין אחר הקשור בכך.
מעבר לכל כזה, יש לנו תורה מצוינת. התורה שלנו העמידה את האמונה שלנו בריבונו של עולם, את קיום המצוות, את החתירה לחיי צדק ומוסר, את פרשת משפטים ואת פרשת קדושים - כיסוד התורה. היא לא כתבה על העולם הבא, מסיבות שונות המפוענחות בראשונים, ולא בנתה את האמונה שלנו על העולם הבא, על בתי דין של מעלה, על עולם הנשמות, ועל גלגולים שונים ומגוונים.
למה לא ללכת פשוט לאור התורה, ולבנות את האמונה על מפגש עם ריבונו של עולם כאן, במציאות, בעולם הזה, וביום בו נסיים את שליחותנו בעולם הזה - נעבור לעולם הבא, ושם נפגוש את החיים בעולם הבא בדרך שהם מתקיימים שם בעולמות העליונים ?
זאת התורה שנתן לנו ריבונו של עולם, וטוב שנלך בדרכה, ונניח למספרי הסיפורים.
כל טוב

 

 

בית המדרש