ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

ריאליטי וקידוש שם שמים

ע"י: הרב יובל שרלו

האם עקיבא וענאל משתתפי המירוץ למליון קידשו שם שמים? מדוע יש כאלו שמקדשים בקלות וכאלו שצריכים לעבוד על זה קשה? על כך בתשובה הבאה

שלום כבוד הרב.

בעקבות התכנית "המירוץ למיליון" בה השתתפו הזוג הדתי "עקיבא וענהאל" עלו ברשת בכלל וביני לבין אשתי בפרט מחשבות על קידוש ה´ הצבת מודל זוגיות בריא וכד´

אפרט: אין ספק שבעקבות התכנית החברה החילונית בארץ מעריכה מאד את ה"בית היהודי" וסבורה שהזוגיות בו הינה בריאה מלאת אהבה ואמון, וזאת בעקבות הזוג המדובר שגם ברגעי קושי ומבחן חי בשיתוף מדהים ובלכידות מעוררת התפעלות.

אולם כאן הבן שואל: האם זהו קידוש ה´?או שמא זה סתם נחמד?או אולי חילול ה´?

ועוד שאלה: האם בעצם זוהי הדרך להשפיע על עם ישראל.

אנו בתור זוג מחנכים קיבלנו ממש חלישות כמו גם עוצמות מהתכנית. חלישות- שאנו עמלים ועמלים להאהיב את התורה וכו´ ואילו הזוג הנפלא הזה עושה זאת פשוט באיך שהוא חי..

ועצמות- כי באמת היה מעצים לראות את הזוג המדהים הזה.

אנו העלינו בדעתינו שכנראה שיש "טיפוסים" כאלה שיכולים להיכנס לתוך תכניות הטלויזיה (שלא נקיות במיוחד...) ולהעלות משם דברים מדהימים, אך זה לא מתאים לכל אחד.

נשמח מאד לשמוע את חוות דעתו של הרב בנושא.

 

תשובה:

שלום וברכה

 

אני לא בקיא בתוכנית זו. אני יודע במה מדובר ויודע על הזוג, אולם מטבע הדברים לא ראיתי בצורה משמעותית את התוכנית, ועל כן מה שאני עונה הוא ברמה העקרונית בלבד ולא תוך התייחסות למקרה עצמו. אני מבקש גם להדגיש כי אפשר לחשוב על סוגיות אלו בדרכים שונות, ולא הייתי מתייחס לנושא הזה אלמלא היית מבקש שאעשה זאת.

א. אם בעקבות התוכנית החברה הכללית למדה משהו טוב על זוגיות, נאמנות, בריאות לכידות וכדו´ – הדבר חשוב. הוא חשוב בין אם נקרא לזה קידוש השם ובין אם לא. טיפוח האושר המשפחתי והנאמנות הזוגית הוא דבר חשוב בפני עצמו.

ב. אם חברה קושרת את היחסים בין בני הזוג לעולם הדתי והאמוני שהם באים ממנו – הדבר מוסיף לחשיבות העניין. ההלכה מצווה עלינו לאהב שם שמיים על הבריות, ואם בעקבות התוכנית הזו שם שמיים התאהב על הבריות – כמובן שיש בכך שליחות.

ג. אם נתקדש שמו של הקב"ה על הבריות, בשל הקשר שיש בין ההתנהגות של בני הזוג לאמונתם הדתית – אזי זהו מעשה של קידוש השם, המוגדר בהלכה כמי שנאמר עליו "אשרי זה שלמד תורה". זה לא רק נחמד סתם, אלא דבר בעל חשיבות.

ד. האם זו הדרך להשפיע על עם ישראל ? כאמור, אם זה השפיע – זו בהחלט דרך משמעותית. ההשפעה כיום על החברה הישראלית עוברת במקומות רבים. היא עוברת בשיעורי תורה ובשיחות תורניות, אך לא רק שם. היא עוברת גם בהתנהגות מוסרית מיוחדת של נאמני דבר ד´ ושומרי מצוות; היא עוברת גם בחיים התרבותיים; והיא עוברת גם במקומות בהם אפילו במשחקי טלוויזיה אפשר להביא לידי ביטוי עולם ערכי והתנהגותי ראוי.

ה. העובדה שקבלתם חלישות הדעת היא גם טובה וגם רעה. טוב לדעת כי הדרך לקרב לריבונו של עולם עוברת בדרכים שונות, ויש שקונים עולמם בשעה אחת או בשלושה חודשים. מאידך גיסא – אל תגזימו. בניין משהו עמוק וערכי אינו עובר במשחקי טלוויזיה. אתם מלאכתכם בתחום אחד; הם מלאכתם בתחום אחר. כל אחד תורם את תרומתו, ויש דברים שרק בדרך שלכם אפשר לעשות ולא בדרך של תוכנית ריאליטי.

ו. קיצורו של דבר, אף אחד לא ייקח מהזוג הנפלא הזה את הדברים הטובים שעשה, ומאידך גיסא – צריך להיזהר מייחוס חשיבות יתר למה שהם הצליחו לעשות. טוב שיש דרכים שונות להביא לידי ביטוי את הצדדים היפים שבחיים – הטבעיים והאמוניים – וכל אחד צריך לפעול בתחומים שהוא טוב בהם, ולשמוח בכך שחברו עושה חיל בתחומים אחרים.

 

כל טוב

 

 

 

בית המדרש