ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

ייעוץ וטיפול זוגי לזוג חילוני

ע"י: הרב יובל שרלו

אם אני פונה לציבור החילוני, לפעמים אני נתקלת בסיטואציות בעיתיות במידת מה מבחינה הלכתית. אז האם אני בכלל יכולה לעבוד עם ציבור חילוני? איפה הגבולות שלי? על כך בתשובה הבאה

שאלה:

שלום רב, אני מנחת הורים וזוגיות. מגיעים אלי בעיקר זוגות חילונים שזה מעלה שאלות הלכתיות.
עכשיו יש לי זוג בתהליכי גרושים. לבעל יש חברה אחרת (שהכיר אותה אחרי שעזב את הבית) שגם היא בתהליכי גרושים. מותר לי לייעץ להם בעניני זוגיות?
אני חושבת שהשאלה באמת רחבה יותר. כלומר, אם אני פונה לציבור החילוני, לפעמים אני נתקלת בסיטואציות בעיתיות במידת מה מבחינה הלכתית. אז האם אני בכלל יכולה לעבוד עם ציבור חילוני? איפה הגבולות שלי?

תשובה:

שלום וברכה
שאלה זו היא כבדת משקל ביותר, והיא עוסקת בהיבטים אתיים והלכתיים בתחומי העבודה של הנפש. יש לה אין ספור היבטים. בשל העובדה זו היא לא מתאימה לתשובה קצרה וחדה, ועל כן מה שאני כותב הוא ראשי פרקים בלבד.
א. ישנה חשיבות גם בזוגיות חילונית. התורה מדברת על ''ודבק באשתו'' בפרקי הבריאה, הרבה לפני שיש עם ישראל, והרבה לפני שיש תורה ומצוות. לא זו בלבד, אלא שהשכנת שלום בין איש לאשתו היא מהיסודות היותר חשובים העומדים בפני עצמם. גדולי ישראל עסקו בכך, ורק קראו את הסיפורים המופלאים על ר' אריה לוין זצ''ל בתחומים אלה. כולנו בני אדם, וכולנו מבקשים את הטוב.
ב. למטפל אסור להיות שותף בהתנהגות לא ראויה המנוגדת בצורה חזיתית להלכה, ולא להלכה בלבד, אלא גם למוסר ולברית הנישואין של האדם. אולם כשהוא לא שותף, אלא זה המצב המובא לפניו, ולא הוא יצר אותו או יכול למנוע אותו – הוא צריך לעשות כמיטב יכולתו כדי לעשות טוב יותר לאלה שבאו לפניו בהתייעצות.
ג. יש מחלוקת בין אתיקנים האם המטפל מחויב אך ורק לעשות טוב לזוג הבא לפניו, או שהוא מחויב גם לעקרונות הצדק והמוסר כחלק מהשיקולים המקצועיים שלו. המחלוקת אינה קוטבית, שכן שני הצדדים אינם קיצוניים לחלוטין בעמדתם, ועדיין יש מחלוקת. אני נוטה לעמדה השניה, וסובר שזו עמדת האתיקה של ההלכה, ועל כן יש להתחשב בטיפול גם בשאלה המוסרית.
ד. מסקנת הדברים: חשוב מאוד שתעבדי עם הציבור החילוני, בשל העובדה שמוטל על כל מטפל לעשות טוב לבריות וטוב לאנשים. טיפול וייעוץ זה צריך להיעשות ברמה המקצועית והאתית הגבוהים ביותר. הגבולות הם גבולות השותפות שלך והיוזמה שלך במעשים אסורים, וכן טיפול וייעוץ לא מוסריים בעליל.
אשמח להתייחס לשאלות ספציפיות.
כל טוב ויישר כוח

 

 

בית המדרש