ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

מכתב פתוח למתמודד בפריימריז בבית היהודי

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב שרלו עונה למכתב שהופנה אליו על ידי אחד ממתמודדי הפריימריז בבית היהודי שביקש שיקרא להתפקד ולקדם את מועמודותו שלו ושל אחרים. הרב שרלו מסביר למה הוא נגד פריימריז ולמה הוא לא יקדם מועמדות של פלוני או אלמוני

יקירי שלום וברכה

ראשית, אני שמח מאוד שהחלטת להתמודד, ומאחל לך בהצלחה.

אתה בוודאי מכיר את עמדתי הסוברת שכל הרעיון של הפריימריז הוא רעיון לא נכון, ואני די פוחד מהתוצאות. אני מדגיש כי הפחד שלי איננו קשור לשאלה האם ייבחרו המועמדים שאני חושב שהם טובים (אני בכלל לא יודע במי הייתי בוחר, וזה לא הנושא) והוא נובע משלושה כיוונים שונים:

א. אין בו שום ערובה שתיבחר רשימה שמייצגת את הצדדים השונים של הציונות הדתית, ואין בו שום אפשרות לאיזון. אנחנו עשויים למצוא את עצמנו עם רשימה שבסופו של דבר יהיה צד בציונות הדתית (איני יודע מראש איזה צד זה יהיה ועל כן דבריי נקיים לגמרי) שלא יוכל להצביע עבור הרשימה שהוקמה בדרך של פריימריז, כי נציגיו לא נמצאים שם.

ב. פריימריז בוחרים באופן עקרוני אנשים שמצליחים בפריימריז. התכונות שנדרשות כדי לתפקד כשליח ציבור הן אחרות לגמרי. פריימריז מרחיקים מהמרוץ אנשים רבים וטובים ומצוינים, שיכולים להיות מנהיגי ציבור אמיתיים, אך אין להם את התכונות של היבחרות בצורה בה מתקיימות פריימריז. אני רואה מה נעשות במפלגות אחרות ומתחלחל. גם מה שנראה בשנה הקרובה - בהתנהגות פופוליסטית של חברי כנסת כדי להיבחר יהווה עוד אות אזהרה בעיני. הפרלמנטרים הטובים ושליחי הציבור האמיתיים לא ייבחרו !

ג. השחיתות הכרוכה בפריימריז, מכיוונים שונים ומגוונים. בין אם מדובר בשחיתות אידיאולוגית (בדיוק כמו שאני טוען כלפי פייגלין (שנציגו תבע אותי לדין תורה על כך והפסיד), אפשר שכמה מאות של יהודים חרדים לדוגמה יתפקדו ויכריעו את הכף); בין אם מדובר בשחיתות אישית, במפקדי ארגזים, או בעוד דברים שונים מעין זה.

על כן, לי קשה להיכנס לכל העניין.

אמנם, לאחר שעמדתי לא התקבלה, והכריעו אחרת, ומעבר לכך - יש גם שיקולים לטובת פריימריז, ובעיקר כדי להקים אנשים מאדישותם - אני מקבל את דעת הרוב, ובהחלט מקווה שיצא מזה הכי טוב שניתן, אולם להירתם לעניין - איני יכול.

מעבר לכל זה, אני חושב שרבנים צריכים להישמר מאוד מהתערבות בפוליטיקה מעשית. הוצע לי במרכז הקודם להיות חבר מרכז מכוח המינויים שנעשו - ואני סרבתי, כי אני סובר שעל רבנים להתרחק מפוליטיקה מעשית. קריאה עקרונית להתפקד היא די גבולית (כי יש הסוברים שדווקא טוב מבחינה פוליטית להיות במפלגות אחרות) אולם אפשר שראוי לעשות כך, אולם אלו הגבולות ולא יותר.

 

כל טוב ושבת שלום

 

 

בית המדרש