ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

לתפור חוק?

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב שרלו מתייחס ליוזמה לשינוי החוק לטובת מינוי רב ראשי לישראל

שלום לרב שרלו שליט"א 

 

פורסם כי יש הצעה שהרב אריאל יהיה הרב הראשי הבא. אני יכול קצת לעזור (אני עובד בשלטון המקומי). רציתי לדעת את עמדתך בנושא שהיא חשובה לי מאוד. 

- - - - - 

שלום וברכה 

א. יש בעיה בכך שאני אאענה על שאלה זו בשל העובדה שאני מאוד קרוב לרב סתיו הי''ו, וחושב שבחירתו כרב ראשי היא הדבר הטוב ביותר שיכול להיות. לפיכך, כל מה שאכתוב ייחשב כנגוע באינטרסים. על כן, קח את הדברים שאני כותב בביקורת, ואני אנסה לכתוב מהמקום הנקי ביותר והישר ביותר. 

ב. כולנו סוברים שבחירתו של הרב אריאל הי''ו כרב ראשי היא הדבר הנפלא שיכול להתרחש. בבחירות הקודמות אף רתמנו את עצמנו למענו, ופעלנו ללא ליאות כדי שהוא ייבחר. 

ג. לו הייתה וודאות שהוא ייבחר כרב ראשי גם עתה – אני מעריך שכולנו היינו מתייצבים מאחוריו. 

ד. הבעיה כיום היא כפולה: ראשית, לצורך הבחירה שלו צריך לשנות את החוק. עמדתי המוסרית הקבועה היא שאני מתנגד לשינוי חקיקה שנתפרים לצורך עניין מסוים. כתבתי על כך כל כך הרבה פעמים, ואני מנסה להיות נאמן לעקרונותיי גם כשהם מנוגדים לאינטרסים שלי. בשל כך, אני מתנגד תמיד ובאופן עקבי לשינוי הכללים כאשר הם נתפרים לצורך מסוים, בעיקר בשל העובדה שהדבר מביא לזילות גדולה בחוק, ולתחושה כי הכל הוא אינטרסים ולא כללים אמיתיים והוגנים. 

ה. שנית, ההנחה שאם ישונה החוק הרב אריאל הי''ו ייבחר היא הנחה מפוקפקת מאוד ברמה הפוליטית, ואף שאני לא מבין כל כך גדול בנושאים האלה אני חושב שכולם יסכימו על כך. 

בשל כך, אני לא יודע לומר לך מה עליך לעשות. בכל מקרה, תעשה דברים רק ביושר ולא במניפולציות הנובעות מהתפקיד שאתה ממלא. 

כל טוב

 

 

בית המדרש