חיפוש

הרב יובל שרלו

שאלה

שלום לכב' הרב,   בראשית הדברים, אבקש את התנצלותו של  כב' הרב, ברם נוכח העובדה כי מדובר בהופעה אשר אמורה להיות ביום ראשון הקרוב, אודה לתשובתו הדחופה לפני מס' ימים שאלתי את כב' הרב את השאלה הרצ"ב בהמשך לשאלה שנשאלה בעבר בעניין..   הבן שלי בן כ 12.5 מוכשר בריקוד (הוא לומד בביה"ס חילוני) יש לו הופעה בעוד כשבועיים.   בהופעה מופיעים חוגי ריקוד מבתי ספר שונים בעיר של ילדים בכיתות ה' ו -  ו' הריקודים מעורבים. לא בדיוק ברור מתי הוא יופיע בהופעה. לא מן הנמנע כי אאלץ להיות נוכח גם בריקודים של ילדים אחרים (בד"כ בנות)   1. האם אני יכול ללכת לכתחילה להופעות שלו (אני מניח שאם הוא יתמיד יהיו הופעות נוספות)? 2. אם כן, האם יש הגבלה מבחינת גיל הרקדנים (ככל שהוא יתמיד בזה גם בבגרותו)? 3. במידה ולא, האם מותר ללכת להופעה הקרובה באופן יוצא דופן וזאת נוכח העובדה כי אשתי כנראה לא יכולה להגיע בשל צרכי העבודה וכנראה הוא יצטער אם אף אחד מהוריו לא יגיע 4. במידה וניתן והוא מופיע, האם אני יכול לצאת אחרי ההופעה שלו וזאת מכח נושא של ספק הלבנת פנים (שהרקדנים אחריו יראו שמישהו עוזב את האולם)?   נא לא לפרסם את השאלה באתר   רוב תודות טרם קיבלתי תשובה. ממועד משלוח השאלה, הנתונים השתנו ורציתי לשאול עוד משהו בהקשר זה. מצ"ב השאלה המעודכנת: הבן שלי בן כ 12.5 מוכשר בריקוד (הוא לומד בביה"ס חילוני) יש לו הופעה בעוד כשבועיים.   בהופעה מופיעים חוגי ריקוד מבתי ספר שונים בעיר של ילדים בכיתות ה' ו -  ו' וגם להקות בוגרות יותר של נשים. הריקודים מעורבים. יתכן ולא יהיה ברור מתי הוא יופיע בהופעה. לא מן הנמנע כי אאלץ להיות נוכח גם בריקודים של רקדניות אחרות (מנגד אני יכול לשבת ולהסתכל בטלפון עד שאשתי תגיד לי שהמופע של הבן שלי יתחיל)   1. האם אני יכול ללכת לכתחילה להופעות שלו (אני מניח שאם הוא יתמיד יהיו הופעות נוספות)? 2. אם כן, האם יש הגבלה מבחינת גיל הרקדנים (ככל שהוא יתמיד בזה גם בבגרותו)? 3. אם כן, האם אני צריך להסיר את הכיפה מפני מראית עין? 3. במידה ולא, האם מותר ללכת להופעות אם אשתי לא יכולה להגיע וכנראה הוא יצטער אם אף אחד מהוריו לא יגיע 4. במידה וניתן והוא מופיע, האם אני יכול לצאת אחרי ההופעה שלו וזאת מכח נושא של ספק הלבנת פנים (שהרקדנים אחריו יראו שמישהו עוזב את האולם)?   נא לא לפרסם את השאלה באתר   רוב תודות

תשובה

שלום וברכה


יישר כוח על כל הדרך בה אתה הולך.

בשאלות מעין אלו – בוודאי שתיתכן יותר מתשובה אחת ראויה, וזה מה שאני מציע:

  • אין מצב שאתה לא הולך להופעה הזו. זו הופעה של הילד שלך, הקשרים ביניכם חשובים, זה חשוב לו, וזה גם פתח להמשך קשר ביניכם על יסודות אמונה.
  • כיוון שכך, יסוד ההלכה הוא שחלקי האיסור שיש בהופעה הזו הם "הנאה הבאה לאדם בעל כרחו", שלא למענם אתה הולך, ועל כן הדבר מותר לך.
  • מה יהיה בגיל מאוחר יותר – כנראה אותו הדבר, אך נראה.
  • האם לצאת לאחר ההופעה שלו ? תלוי אכן אם זו הופכת להיות הלבנת פנים ואז לא לצאת, או שלא – ואז נכון לצאת.

כל טוב