חיפוש

הרב יובל שרלו

שאלה

שלום לכבוד הרב, שאלה שמציקה לי מאוד, אני אדם ערכי, מחנכת את ילדי לתרום למדינה, בני מפקד בקרבי, לאחרונה אני מרגישה שהפכתי להיות אוייבת העם מפני שבחרתי שלא להתחסן, כמובן בבחירה זו איני מסכנת את הציבור רק את עצמי, שכן כולם מדביקים כולל המחוסנים, ואין סיבה לתייג אותי או להגביל אותי. בחירתי זו נובעת מפחד מפני החיסון אני מכירה מקרה קרוב של בחורה שהתמוטטה מספר ימים לאחר החיסון, ובחור צעיר שקיבל מספר התקפי לב, גם כשקראתי חומר נחשפתי לרופאי היגיון בריא שמשום מה מושתקים בתקשורת, פרופ' רצף לוי מביא נתון מדאיג של עליה של 83% במקרי דום לב אצל נשים צעירות. איני מתנגדת חיסונים, אך חוששת מהחיסון הנ''ל. אני מקפידה ליטול ויטמין די ויטמין סי וכמובן לצרוך פחות סוכרים, לא אגיע חולה לעבודה. אין שום סיבה להתרחק ממני, ולהצר את צעדי, והכי כואב אלו המילים הקשות המוטחות בי בתקשורת, איני רוצחת, ואיני מזהמת את הסביבה. מכבדת מאוד את הרב, כותבת מתוך כאב עמוק שכן גם הממסד הרבני מרחיק את ציבור הלא מחוסנים שוב, אינם מזיקים יותר מאשר מחוסנים, מבתי התפילה ומהקהילה. בברכת שנה טובה, ובריאות. יפית

תשובה

שלום וברכה


כואב לי מאוד שהדיון המתקיים בתחום החיסונים הוא אלים (מילולית) מאוד מאוד. משני הצדדים. עמדתי העקרונית יונקת מתרבות המחלוקת עליה צמחנו בבתי המדרש, שבה יש חשיבות גדולה מאוד להבעת דעות שונות ומנוגדות. זו גם הדרך לאפשר פריצות דרך חדשות, בחינה של הדרך בה הולכים ומציאת כשלונותיה וכדו'. טוב היה אם לא היית חשב כ"אויבת העם".

ועתה לטיעונים עצמם:

אין זה נכון שאת מסכנת את עצמך בלבד. כל הנתונים מראים כי המחוסנים מדביקים פחות. את צודקת שזה לא מוחלט ושהאחוזים אינם מתקרבים אפילו ל 100%, אבל יש השפעה משמעותית של החיסון על ההדבקה. אולם הבעיה היא הרבה יותר גדולה: גם אם היינו מניחים ששיעור ההדבקה זהה – סתימת בתי החולים מהווה פגיעה חמורה בציבור, מכל כיוון: למן המשמעות שחולים אינם יכולים לקבל טיפול כראוי, ועד המשמעות של התקציב וכדו'.

מותר לך אפוא לבחור לא להתחסן. אולם אינך יכולה להתעלם מהאחריות שלך לתוצאות. אם את בוחרת לפעול כתוצאה מהנתונים שהבאת בשאלה (איני נכנס כעת לדיון על נכונותם) זו זכותך, אבל את לא יכולה לאחוז את החבל משני הצדדים: גם לתבוע לבחור את דרכך, וגם לתבוע מהציבור שהוא לא יבחר את דרכו, להתגונן מפני הסיכון שהוא סובר שאת מסכנת אותו, ושלכך יש ראיות הרבה הרבה הרבה יותר גדולות מהנתונים שהבאת בשאלה.

זו הדילמה.


כל טוב ובריאות