חיפוש

הרב יובל שרלו

שאלה

שלום לכבוד הרב, אני חווה משבר זהות דתי. לאחר מספר שנים בהם למדתי בישיבות מסוימות, פעלתי באופן פרטי וציבורי בצורה המשקפת את אותן אמונות ועתידי היה ברור לי, גיליתי שאינני מזדהה עוד עם אותן אידאולוגיות ודרך החיים. אני שמח מצד אחד על שנפקחו עיניי לחפש את דרכי בעבודת ה' באופן יותר אותנטי אך מאידך ההרגשה כי ייתכן ואני שוב אהיה שבוי בתפיסות שעלולות להיתפס כשגויות בהמשך מונעת ממני לקחת חלק בהחלטות משמעותיות החל מבחירת מקצוע, דרך פעולות חינוכיות ששבעבר לקחתי בהן חלק ועד סירוב לצאת לדייטים. אשמח מאוד אם הרב יוכל לתת לי כיווני חשיבה או הדרכות מעשיות כיצד לא להיבלע במבוכת הספק. תודה רבה.

תשובה

שלום וברכה


אני מבקש להיות שותף אתך בצומת הדרכים בה אתה נמצא.

שתי דרכים עומדות בפניך.

אחת מהן היא זו שנרמזת בשאלתך, והיא הקלה יותר ליפול בה, אך החוסמת ביותר. היא קוראת לך להיכנע לפחדים הפנימיים שמא תשתנה ושמא תמצא את עצמך במקום אחר, לתבוע מעצמך וודאות והתייצבות במקום הנכון ה'סופי', ולחיות חיים מתמידים בהם הספק הנכון הקיים בידך משתלט עליך, ולמעשה חוסם אותך מפני כל התקדמות אפשרית.

אפשרות שניה, שנראית לי כמובן נכונה יותר, היא אמנם להכיר בכך שאין זה בטוח שאתה תהיה באותו מקום בעוד כמה שנים (ולמעשה, אף אדם אינו יכול להיות בטוח בכך), אבל שהדבר הזה יגרום לך לכמה תוצאות מבורכות, כגון: על אף הטלטלה והשינוי – יש בך גם יסוד קבוע של הארת פנים לבריות, התנהגות מוסרית, קרבת אלוהים וכדו'. וכל אלה נותנים לך בראש ובראשונה עוגן יציב מאוד, אף שאפשר שבענפים של השורשים השאלה יחולו שינויים.

תוצאה מבורכת נוספת היא מציאת בת זוג שהולכת עימך במסע הזה. שאף היא מחפשת, ושניכם עושים זאת בעין טובה (לא בתסבוכת ותסכול), ומחליטים כי בכל מקרה תנסו את זה ותנסו את זה עד שתגיעו למהלך חיים שמתאים לכם, ונראה בעיניכם כמתמזג היטב עם מה שמבקשת נפשכם.

ובוודאי שיש עוד אפשרויות שלא תתקענה אותך, ומצד שני – לא תתעלם לחלוטין מאפשרות שינוי.כל טוב ויישר כוח